ısparta lastik tamiri

Lastik Tamiri

Araçlarda, taşıtlarda bulunan lastikler sezonlarına göre aşınma problemleri ile karşılaşabilir ya da yabancı sivri cisimlerin batması gibi problemlerden kaynaklı olarak patlama problemleri yaşayabilir. Bu tür durumlarda lastiği çöpe atıp yerine yeni bir tane alıp gereksiz maliyetlere girmemek için lastik tamiri işlemleri sıklıkla yapılmaktadır. Tabii ki tekerlerin içerisinde meydana gelen sorunlar sadece yukarıda bahsettiğimiz sebeplerden dolayı oluşmamaktadır. Örneğin çok fazla sıcak havalarda sürekli olarak tekerin dönmesi lastik içinin şişmesi ve dış çeperini yırtıp şişme gibi problemleri de görülebilir. Tüm bu tür durumlarda bu konuda hizmet veren firmamız lastik tamiri konularında müşterilerine hizmet vermektedir.

Lastiklerde Meydana Gelen Problemler Nelerdir?

Araç lastiklerinde meydana gelen problemin birçok nedeni olabilir. Kullanıldığı yol, hava sıcaklığı, lastiklerin kullanım süresi, lastiğin kalitesi gibi birçok etken bu konuda sebep olarak yer alabilmektedir. Bu tür durumlarda lastiğinizde meydana gelen problemleri çözebilmek ve tamir edebilmek için bazı hususlara dikkat edilmelidir. Eğer teker lastiği patladıysa kullanmaktan kaçının. Lastikte meydana gelen problem sadece lastiğin sırt kısmındaysa ve hasar boyutu 6mm boyutunu aşmıyorsa lastikler kolayca tamir edilebilmektedir. Bu tür durum için önceliğinizi ilk maddeye yani lastiği kullanmamaya özen gösterin. Böyle bir durum karşısında lastiğinizin tamir edilebilme olasılığı yükselmektedir.

Lastikler Nasıl Tamir Edilir?

Lastiklerin tamirat işlemi belirli bir süre uzunluğuna sahip olup uzmanlık gerekmektedir. Uzman olmayan ellerde yapılan lastik tamiri işleri lastiğin geri dönülemez şekilde hasar almasına neden olabilir. Bu nedenle uzman kişi veya firmaları tercih etmeniz oldukça önemlidir. Uzman ekibimiz lastik tamiri konusunda uyguladığı yöntemleri sırasıyla anlatırsak ilk iş olarak lastikte patlak varsa patlak iyice incelenir ve lastiğin iç kısmı denilen bölge temizlendikten sonra o bölgenin de iyice incelenmesi gerçekleştirilir. Patlaktan ziyade hava kaçıran bir kısım varsa hava kaçıran bölge özel ekipmanlar aracılığıyla bölge tıraşlaması gerçekleştirilir. Sonrasında yama yapılır. Yama işlemi mantar yama denilen bir aparat ile gerçekleştirilir. Bu tür işlem lastik tamiri konusunda en güçlü çözümlerden biridir. Sonrasında lastik olması gereken kadar hava basılarak basınca dayanıklı hale getirilir. Bu basınca dayanıklı hale gelip gelmediğini test etmek için basınç testine sokulur. Onay alan lastikler tekrardan kullanıma hazır olduğu için araçlara takılır.

Lastik Tamiri Fiyatları

Lastik tamiri konusunda tekerin boyutu ve kalitesine göre fiyatlar değişkenlik göstermektedir. Bunun dışında marka değeri de katıldığı zaman tekerlekler için farklı fiyatlara rastlanabilmektedir. Lastiklerle ilgili bir problem yaşandığı zaman yeni bir lastik alınması yerine bulunduğunuz şehirdeki en iyi lastik tamiri firmalarına ulaşarak fiyat teklifi almanız sizi maliyetten kurtardığı gibi kaliteli işçilik ile de tanıştırır. Böylece lastiklerinizi en düşük masrafla yeniden onarmış ve kullanıma hazır halde teslim alırsınız.